Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-01 14:03:50
świętokrzyskie, turystyka, archeologia, dinozaury

Świętokrzyskie oferuje wiele atrakcji np. miłośnikom geologii i historii zapisanej w skałach. W parku jurajskim niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego można podążać śladami dinozaurów - m.in. allozaura i stegozaura.

 

Ponad dekadę temu, w niewielkiej gminie Bałtów koło Ostrowca Świętokrzyskiego (północno–wschodnia część regionu), pojawił się pomysł na stworzenie parku tematycznego, dla którego inspiracją był odkryty w pobliżu tropy dinozaurów allozaura, stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata - niewielkiego dinozaura wielkości kury.

Przez lata nie było jednak pomysłu na to, by okrycia dokonane na tych terenach przekuć w sukces. Jeszcze pod koniec lat 90-tych XX wieku przypuszczano, że najdalej na wschód wysunięta gmina ówczesnego województwa kieleckiego, pogrążona w bezrobociu i pozostająca daleko w tyle za "sąsiadami", kilkanaście lat później stanie się turystycznym przebojem. Dziś działa tam jeden z największych w tej części Europy park rozrywki i edukacji – Jura Park.

W 2012 roku niewielką wioskę nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego odwiedziło 320 tys. turystów. Można tu nie tylko oglądać naturalnej wielkości modele dinozaurów.

Spacer po parku jurajskim to wędrówka przez dzieje Ziemi, od jej powstania do pojawienia się człowieka. Przechodząc z miejsca na miesjce, mijamy kolejne ery geologiczne.

Najwięcej uwagi poświęcono czasom, kiedy na ziemi panowały „wielkie gady”. Wokół parku powstały kolejne miejsca wypoczynku i rozrywki, m.in. Bałtowski Zwierzyniec, w którym oprócz stada żubrów można obejrzeć daniele przekazane dla Bałtowa przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W Bałtowie znajduje się także "Kraina Koni", park "Sabathówka" oraz prehistoryczne oceanarium.

Bałtów odwiedzany jest przez turystów nie tylko w sezonie wakacyjnym. Kiedy modele dinozaurów przykrywa śnieg, turystyczne centrum przenosi się na pobliskie wzgórza gdzie działa ośrodek narciarski.

 

Źródło: GUS (marzec, 2015 r.)

 

To dobry przykład na to, jak osobliwe odkrycia, w tym przypadku paleontologiczne, można przekuć w biznesowy sukces. W regionie są jednak miejsca nie mniej zasłużone dla nauki, które cały czas czekają na swoje pięć minut. Przykładem może być położony w północnej części województwa w powiecie koneckim rezerwat Gagaty Sołtykowskie, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze odkryto szereg tropów dinozaurów – stada potężnych, roślinożernych zauropodów oraz zwinnych dwunożnych drapieżników.

Nieco bliżej Kielc, w rezerwacie Zachełmie, dokonano odkrycia, które w 2010 roku wywołało poruszenie w świecie nauki i trafiło na czołówkę opiniotwórczego tygodnika „Nature”. Znaleziono tam i dobrze udokumentowano ślady najstarszego czworonożnego zwierzęcia na Ziemi - tetrapoda, które opuściło morze i rozpoczęło życie na lądzie. Odkrycie spowodowało konieczność napisania podręczników do paleontologii niemal od nowa. Dzięki niemu wiadomo, że czworonożne zwierzęta lądowe pojawiły się na naszej planecie znacznie wcześniej niż dotąd przypuszczano.

W regionie archeolodzy dokonali wielu cennych odkryć. Szczególnym jest kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, dzięki której można poznać początki „przemysłu” i zorganizowanej pracy sprzed prawie czterech tysięcy lat.