Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMiędzy nauką a gospodarką

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-05-13 18:07:06
świętokrzyskie, firmy, inwestycje, gospodarka, parki przemysłowe

W regionie działa wiele parków przemysłowych. Najważniejsze to: Kielecki Park Technologiczny w Kielcach, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Skarżyski Inkubator Technologiczny, Starachowicki Inkubator Przedsiębiorstw oraz Inkubator Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

KIELCE

 

Kielecki Park Technologiczny (KPT) pomaga w rozpoczęciu działalności gospodarczej i stawianiu pierwszych kroków w biznesie, a firmom już istniejącym - w ich rozwoju.

Wsparcie, na jakie mogą liczyć lokatorzy KPT, zawiera się w trzech najważniejszych obszarach działalności: wynajmie nieruchomości, usługach biznesowych i usługach rozwojowych.

W ramach Parku działa Inkubator Technologiczny. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dostęp do usług biznesowo – rozwojowych oraz możliwość skorzystania z sal konferencyjno – szkoleniowych. Inkubator oferuje m.in. szkolenia, warsztaty, konferencje, doradztwo w zakresie: własności patentowej i intelektualnej, komercjalizacji wiedzy, planowania strategicznego oraz zarządzania produktem innowacyjnym, audyty, ocenę potencjału rynkowego przedsięwzięcia, doradztwo w zakresie przygotowania biznesplanu, pomoc w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania, poszukiwanie partnerów biznesowych, świadczenie usług badawczo – rozwojowych oraz bazę kontaktów.

W ramach KPT istnieje także Centrum Technologiczne przeznaczone dla inwestorów krajowych oraz zagranicznych, którzy swój rozwój opierają o innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie produkcji i usług.

W grudniu 2010 r. tereny Kieleckiego Parku Technologicznego włączono do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Zachęta inwestycyjna w Kieleckim Parku Technologicznym skierowana jest do nowych firm oraz działających na rynku nie dłużej niż trzy lata. Polega na preferencyjnych stawkach najmu powierzchni:

1 rok (do 12 miesięcy): 30 proc. stawki bazowej

2 rok (od 13 do 24 miesięcy): 50 proc. stawki bazowej

3 rok (25-36 miesięcy): 75 proc. stawki bazowej

4 rok (powyżej 36 miesięcy): 100 proc. stawki bazowej

 

PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE

 

W bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 7, w odległości kilkunastu kilometrów od Kielc, na trenie gminy Chęciny działa Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne (RCN-T). Celem instytucji jest połączenie potencjału szkół wyższych, jednostek naukowych z instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorcami. Główny nacisk kładzie się tu na transfer nowoczesnych technologii oraz rozwój przedsiębiorczości. W parku działa m.in. pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych oraz Centrum Nauki Leonardo Da Vinci.

 

SKARŻYSKO KAMIENNA

 

Skarżyski Inkubator Technologiczny ma przyczynić się do wzrostu aktywności gospodarczej Skarżyska i okolic poprzez wsparcie rozwoju przedsiębiorstw oraz podniesienie ich potencjału technologicznego i inwestycyjnego.

Inkubator oferuje do wynajęcia 10 hal produkcyjnych oraz pięć hal magazynowych. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z doradztwa prawnego czy finansowego.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

 

W drugim pod względem liczby mieszkańców mieście regionu – Ostrowcu Świętokrzyskim - działa Inkubator Przedsiębiorczości. Inkubator ma być m.in. miejscem wymiany doświadczeń przedsiębiorców i wzajemnej pomocy, które dla małych i średnich firm są coraz częściej sposobem na stawienie czoła konkurencji i sukces rynkowy.